مزایا و معایب درج قیمت ملک در سند رسمی بصورت غیر واقعی

۲۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۶ کد : ۲۸ اخبار برگزیده گزیده اخبار اخبار
تعداد بازدید:۶۸
درصد قابل ذکری از افراد ترک و حتی خارجیان به دلیل نا آشنایی با قوانین و با توصیه بنگاه های املاکی نسبت به درج قیمت ملک بصورت نازل می نمایند تا از مقدار هزینه صدور سند کاسته باشند. در این جا به مزایا و معایب این مساله می پردازیم.

مطابق آخرین قوانین، هزینه صدور سند برای طرفین قرارداد (خریدار و فروشنده) هر کدام دو درصد قیمت بیان شده در سند می باشد (تا آخر ماه اکتبر 2018 این هزینه با تخفیف برابر 1.5 درصد است). طبق اصول رایج در بازار در بسیاری از موارد فروشندگان ترک با گذاشتن این مبلغ روی قیمت ملک این مساله را جبران می کنند و یا حتی در برخی موارد آنرا به عهده خریدار می گذارند. دسته دیگری از افراد نیز از یک روش غیرقانونی دیگر استفاده می کنند. این روش که معمولا توسط بنگاه های املاکی برای کاهش هزینه صدور سند توصیه می شود اعلام قیمت ملک  ذکر شده در سند رسمی پایین تر از مبلغ مبادله شده بین طرفین می باشد (تا حد قیمت رایج شهرداری) . مزایا و معایب این عمل را با ذکر یک مثال مشخص می کنیم.

مزایای اینکار مشخص است. برای مثال یک ملک با قیمت 1 میلیون لیر را در نظر بگیرید. اگر قیمت ملک را 700 هزار لیر ابراز کنید، مقدار هزینه صدور سند از مبلغ 20 هزار لیر برای هر طرف به 14 هزار لیر برای هر طرف کاهش می یابد.

علاوه براین مالیات سالیانه ملک (2/1000 قیمت سند بعلاوه کمی افزایش سالیانه را که باید هرسال در دو قسط پرداخت کنید) نیز از مقدار دوهزار لیر به 1400 لیر کاهش می باید.

اکنون به این معایب این اقدام می پردازیم:

- اغلب خریدها در ترکیه با استفاده از وام بانکی صورت می گیرد (80 درصد). بانک ها به هنگام پرداخت وام با اعزام متخصص ارزش گذاری، قیمت واقعی ملک را مشخص می کنند و بر اساس آن وام را پرداخت می کنند. بنابراین اگر ملک مورد اشاره در بالا دوباره از طریق وام بانکی به فروش برسد، اینبار قیمت واقعی ملک در سند ذکر خواهد شد. با توجه به قوانین 2018 اگر تا 5 سال بین خرید و فروش یک ملک فاصله زمانی وجود داشته باشد، مالیات مابه التفاوت قیمت جدید و قدیم از صاحب ملک دریافت می شود (Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi )،  زیرا از دید اداره مالیات شما مبلغ قابل توجهی سود از فروش ملک بدست آورده اید. برای مثال برای مورد اشاره شده در بالا اگر قیمت ذکر شده در سند جدید 1.2 میلیون باشد، اداره مالیات تا 35 درصد مابه التفاوت یعنی (500.000=700.000-1.200.000) را می تواند از شما دریافت کند که مبلغ بسیار زیادی (حدود 120 هزار لیر!!) می باشد. برای محاسبه مالیات بر درآمد فروش خانه می توانید از این ابزار استفاده کنید. البته اگر تا پنج سال قصد فروش خانه را ندارید و خریدار خانه شما با درج مبلغ پایین در سند موافق است و فروش بصورت نقدی صورت میگیرد، مشکلی نیست!!

- اداره مالیات در این موضوع دقت ویژه می نماید. اگر به هر نحوی این مساله که شما قیمت واقعی را ابراز نکرده اید مشخص شود، علاوه بر اینکه برای شما پرونده فرارمالیاتی ثبت می شود، علاوه بر این مابه التفاوت مقدار هزینه سند اعلام شده و مقدار تثبیت شده بعلاوه سود آن را بعلاوه 25 درصد جریمه دریافت می کند.

- در سالهای بعد در صورت نیاز با ابراز سند به ادارات مختلف، مبلغ درج شده در سند معیار قرار میگیرد. مثلا اگر برای گرو گذاشتن سند برای دریافت وام، مبلغ مورد نظر برای پرداخت وام قرار می گیرد.

بنابراین انتخاب با شماست! محاسبه هزینه سود و زیان با شما!

کلید واژه ها: ترکیهسند ملکهزینه صدور سندمالیات ملکقیمت غیرواقعیابراز قیمت کمتر در سندخرید ملک در ترکیه


( ۱ )

نظر شما :