پرسش‌های متداول

دستوراالعمل مربوط به تنظیم وکالتنامه برای انجام امور خرید و فروش اموال غیرمنقول چیست؟

دستوراالعمل مصوب سال 2010 اداره کل اداره املاک و اسناد هنوز معتبر می باشد.

جزییات دستوراالعمل را می توانید در اینجا ببینید.

کلید واژه ها: ترکیهخرید خانهدستوراالعملوکالتنامه

آیا خرید خانه در ترکیه بصورت kat irtifak منطقی است؟

kat irtifak نوعی از سند ملک است که پس از تکمیل قسمت زیرزمین ساختمان و به منظور مشخص سازی سهم صاحبان ملک از واحد ساخته شده در آن زمین را نشان می دهد.

معمولا قبل از شروع عملیات ساخت خانه مشخصات پروژه توسط پیمانکار به شهرداری ارایه می شود. شهرداری با بررسی سوابق و قوانین مربوطه نظر مثبت یا منفی خود را اعلام می کند. پس از گرفتن تاییدیه از شهرداری کار ساخت و ساز آغاز می شود. پس از تکمیل طبقه زیرزمین ساختمان پیمانکار می تواند درخواست سند kat irtifak نماید. در اینجا برخی از معایب خرید ملک با سند kat irtifak را شرح می دهیم.

پس از اخذ سند kat irtifak درهنگام گرفتن تاییدیه نهایی پروژه ممکن است برخی از قسمتهای ساختمان توسط ناظر شهرداری مغایر پروژه تشخیص داده شود:

  • اگر ساختمان مغایر با پروژه احداث شده باشد، حکم تخریب می تواند صادر شود.
  • بانک ها در اینصورت وام نخواهند داد.
  • اگر قسمت مشکل دار ساختمان بخش مشاع ساختمان یعنی پارکینگ یا انبار باشد و حکم تخریب برای این بخش های صادر شود، این مساله می تواند صاحبان واحدهای دیگر را هم تحت تاثیر قرار  دهد.

پس از تکمیل کلیه مراحل ساخت و ساز ساختمان، با درخواست پیمانکار از طرف شهرداری ناظر از پروژه بازدید می کند. در صورت تایید شدن ساختمان برگه yapı kullanım izni یا iskan صادر می شود. ساختمانی که دارای سند kat irtifak و برگه اسکان باشد، به معنای آنست که از نظر شهرداری ساختمان مطابق پروژه ساخته شده است. قابل ذکر است که پس از گرفتن سند و برگه اسکان ساختمان نیز امکان انجام تغییرات در ساختمان توسط پیمانکار وجود دارد.

بانک ها طبق روال معمول تنها در صورتی وام می دهند که سند kat irtifak به همراه برگه اسکان اخذ شده باشد. بدون برگه اسکان بانکها وام نخواهند داد.

خرید خانه بدون برگه اسکان همیشه با ریسک همراه است. در صورتی که یک ساختمان دارای برگه اسکان نباشد ولی مطابق پروژه احداث شده باشد می توان بعدا آنرا گرفت ولی بدلیل اینکه برگه اسکان بصورت کلی برای ساختمان صادر می شود و گرفتن این برگه با هزینه همراه است، امکان تفاهم کلیه مالکین خیلی سخت خواهد شد.

قابل ذکر است که صاحب ملک با در دست داشتن سند kat irtifak و برگه اسکان می تواند با مراجعه به اداره اسناد و املاک درخواست صدور سند قطعی مالکیت یا kat mülkiyet نماید که قطعی بوده و بدون هیچ نگرانی و عدم قطعیت می تواند در همه جا مورد استناد قرار گیرد.

کلید واژه ها: خرید خانه در ترکیهسند ملکخرید ملک در ترکیهبرگه اسکان ساختمانسند ملک در ترکیهسند ساختمان در ترکیه

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه چیست؟

مدارک هویتی خریدار و فروشنده

اصل سند ساختمان

دفترچه بیمه زلزله ساختمان معتبر (DASK)

تسویه حساب شهرداری در خصوص مالیات ملک

پرداخت هزینه های سند (که در sms ارسالی سیستم به خریدار ذکر شده است) به بانک های اعلام شده

کلید واژه ها: سند ملکبیمه زلزله ساختمانشهرداریهزینه های سندبانکاداره اسناد و املاک

پرداخت هزینه خرید ملک بین خریدار و فروشنده در ترکیه چگونه انجام می شود؟

قبل از امضای نهایی، پرداخت نهایی بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد. بسیاری از افراد ترک در خصوص پرداخت نقدی خصوصا مبالغ بالا تردید دارند و فقط پرداخت به صورت حواله بانکی را قبول می کنند. پرداخت مبالغ بالای 20 هزار دلار نیز مشمول قوانین FATF در ترکیه می شود. متاسفانه محدودیت های تحریمی ایران در این خصوص موثر است. در این خصوص با مشاورین شرکت تماس بگیرید.

کلید واژه ها: بانکپرداخت پولحواله بانکینقدیمبالغ بالاتحریم

مشکلات خرید ملک بدون مراجعه به دفترخانه چیست؟

بسیاری از افراد حتی خود ترک ها نیز بدون مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی اقدام به خرید ملک می کنند و تنها به قراردادهایی که بین خریدار و فروشنده منعقد می شود اکتفا می کنند. متاسفانه این روش در برخی موارد که اختلافی بین دو طرف پیش می آید مشکلات بسیاری را ایجاد می کند. این روش به خصوص در خصوص خارجیانی که قصد خرید خانه را دارند نیز صدق می کنند. بسیاری از افراد برای نپرداختن هزینه دفتر اسناد از اینکار امتناع می کنند ولی متاسفانه ماحصل یک عمر تلاش خود را ممکن است با انجام این ریسک بر باد دهند. 

به مقاله زیر توجه کنید که نظرات رییس انجمن حقوق مصرف کنندگان در این خصوص است که در این زمینه نظرات بی طرف خود را بیان می کند. تاریخ مصاحبه 18 سپتامبر 2018 است/

Noter olmadan ev satın almayın!

کلید واژه ها: خرید خانهکلاه برداریلزوم مراجعه به دفترخانه در ترکیه

اگر در طول دوره ای که استعلام تبعه خارجی و ملک مورد نظر از آنکارا بیاید (یکماه الی 45 روز)، حکم رهن یا توقیف ملک مورد نظر بیاد چه اتفاقی می افتد؟

یکی از حالات استثنایی است که ممکن است پیش بیاید. دو حالت ممکن است پیش بیاید:

1- قراداد ودیعه بصورت دستی بدون حضور در دفترخانه ثبت شده باشد: در اینصورت خریدار هیچ حقی نخواهد داشت و برگشت پول ودیعه نیز بستگی به نحوه رفتار فروشنده خواهد داشت.

2- قرارداد ودیعه در دفترخانه تنظیم شده و با مراجعه به اداره املاک و اسناد در قسمت توضیحات سند ثبت شده باشد: در اینصورت امکان توقیف ملک و رهن شدن آن وجود نخواهد داشت. 

توضیح: مراحل ثبت قرارداد ودیعه در اداره اسناد و املاک محل و هزینه در این لینک توضیح داده شده است/

کلید واژه ها: رهنتوقیف ملک در مرحله استعلامروش جلوگیریادراه اسناد و املاکدفترخانه

مالیات بر درآمد افزایش قیمت ملک چگونه محاسبه می شود؟

 علاقمندان می توانند از ابزار محاسبه آنلاین زیر استفاده کنند.

محاسبه مالیات بر درآمد افزایش قیمت ملک

کلید واژه ها: محاسبه مالیات بر درآمد افزایش قیمت ملک

خرید ملک در ترکیه چگونه انجام می شود؟

1- انتخاب ملک موردنظر توسط مشتری

2- اطمینان از اینکه با صاحب اصلی ملک طرف هستید یا خیر و  یا اینکه ملک در رهن بانک نباشد و غیره (گرفتن عکس از سند و مراجعه به اداره اسناد و املاک و تایید اطلاعات)

3- تنظیم صورت جلسه رسمی جهت پرداخت ودیعه (کاپورا) در حضور شاهدین

4-تعیین اینکه مالیات ملک (emlak vergisi) و نیز هزینه های صدور سند (tapu harci) توسط کدام طرف تقبل می گردد.

5-قبل از رفتن به اداره اسناد و املاک باید موارد زیر کنترل گردد:

فروشنده باید به شهرداری رفته و مالیات ملک مربوط به امسال و سالیان قبل (در صورت وجود بدهی) پرداخت نماید.

فروشنده (شهروند ترک) با مراجعه به اداره اسناد و املاک (Tapu Kadastro Müdürlüğü) و یا بصورت اینترنتی درخواست رزرو جلسه تنظیم سند (روز راندو) می نماید. سیستم راندو بصورت اتوماتیک تاریخ و ساعت راندو را به تلفن فروشنده ارسال می کند.

6- قبل از امضای نهایی، پرداخت نهایی بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد.

7-پس از این مرحله سند نهایی صادر می شود.

کلید واژه ها: ترکیهخرید خانهسند خانهمراحل اداری

روند خرید خانه در ترکیه چقدر طول می کشد

به غیر از مدت زمان مورد نیاز برای انتخاب خانه، روند استعلام و اخذ اجازه برای فروش به تبعه خارجی، اخذ راندو و روند صدور سند حدود یک ماه طول می کشد.

کلید واژه ها: ایرانیانزمان صدور سند خانه در ترکیهخارجیان

مقدار مالیات بر کرایه 2018 چگونه محاسبه می شود؟

صاحبخانه ها در ترکیه بر اساس مقدار کرایه دریافتی سالیانه و پس از کسر هزینه های جنبی دیگر (با ابراز فاکتور رسمی) باید مالیات بپردازند. برای آشنایی با مقدار این مالیات می توانید از این ابزار استفاده کنید.

کلید واژه ها: مالیات بر کرایه خانه در ترکیهمحاسبه2018

آیا امکان کلاه برداری در روند خرید خانه در ترکیه وجود دارد؟

برخلاف مراحل خرید خانه در ایران که طولانی و بوروکراسی اداری را نیاز دارد، روند خرید و فروش خانه برای شهروندان ترک بسیار آسان و در حد یک یا دو روز طول می کشد و کلیه امور به صورت دولت الکترونیک انجام می شود.

با توجه به اینکه بسیاری از امور اداری در ترکیه به صورت دولت الکترونیک انجام می شود در صورت انجام روند منطقی و تحت نظارت افراد باتجربه هیج مشکل پیش نخواهد آمد. 

یکی از موارد کلاه برداری که به ویژه ایرانیانی که زبان ترکی نمی دانند ممکن است پیش بیاید کلاه برداری در مرحله پرداخت ودیعه و یا کاپورا است. برای جلوگیری از این مساله همیشه باید با همراهی یک فرد باتجربه نسبت به اخذ استعلام اولیه از اداره ثبت اسناد و املاک اقدام شود. علاوه بر این باید نسبت به تنظیم قرارداد ودیعه اقدام شود.

 

کلید واژه ها: کلاه برداریخرید خانه در ترکیهودیعهکاپورا

قوانین مالکیت اموال غیر منقول برای افراد غیرترک مصوب سال 2018 چگونه است؟

در این خصوص می توانید به وبت سایت رسمی اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. 

https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/yabancilarin-tasinmaz-edinim-rehberi

کلید واژه ها: قوانین خرید ملک برای ایرانیان در ترکیهاداره ثبت اسناد و املاک ترکیه

آیا مبلغ بلوکه شده در بانک یا صندوق سرمایه گذاری را بر اساس بند 20 قانون شهروندی ترکیه مصوب 2018 در موارد دیگری نظیر خرید ملک و تاسیس شرکت جابجا کرد؟

با شرط عدم تغییر مدت زمان بلوکه شدن یعنی 3 سال، این جابجایی امکان پذیر است مثلا می توانید با پول بلوکه شده اقدام به خرید ملک نمایید (در سند ملک مسکونی یا تجاری یا زمین عبارت تا سه سال قابل فروش نمی باشد ذکر خواهد شد)

کلید واژه ها: سرمایه گذاری در ترکیهاخذ پاسپورت ترکیهسرمایه گذاری در بانکصندوق سرمایه گذاری

آیا امکان اخذ سود بانکی از حساب امکان پذیر است؟

تنها محدودیت حساب موردنظر، عدم کاهش مبلغ حساب به زیر 500 هزار دلار می باشد. به غیر از این محدودیت، هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید سود بانکی دریافت نمایید. نرخ سود حساب های ارزی در بانک های مختلف در سال ۲۰۱۸ عددی بین ۳ تا  ۴ درصد سالیانه است. توجه کنید که نرخ سود حساب لیر در اواخر سال ۲۰۱۸ حدود ۲۴ درصد سالیانه می باشد.

کلید واژه ها: سود بانکی از حساب سرمایهمحدودیت

آیا امکان واریز مبلغ 500 هزار دلار به صورت دستی به حساب بانکی امکان پذیر است؟

بله، ولی در هنگام ورود مبلغ در مرزها باید برگه خوداظهاری از گمرک اخذ شود. اداره مبارزه با پولشویی ترکیه یا همان FATF  ترکیه که به نام ماساک MASAK معروف است قوانینی در این خصوص دارد که باید مدنظر قرار گیرد.

کلید واژه ها: واریز وجه به صورت دستیبانکداری ترکیهبانک ترکیهدستیگمرک

آیا مبلغ 500 هزار دلار تنها در یک حساب و در یک بانک نگهداری شود؟

مجموع حساب های فرد متقاضی در بانک های مختلف باید معادل 500 هزار دلار آمریکا گردد.

کلید واژه ها: اخذ پاسپورت ترکیه500 هزار دلارحساب بانکی

آیا میتوان به صورت مشترک با همسر نسبت به افتتاح حساب اقدام کرد؟

بله حساب می تواند مشترک باشد ولی یک موافقت نامه باید ارایه گردد که همسر شما تا سه سال اجازه کاهش موجودی حساب زیر 500 هزار دلار را ندارد.

کلید واژه ها: همسرترکیهحساب مشترک بانکی

آیا برای پیگیری امور بانکی نظیر واریز پول، جابحایی و غیره می توان به کسی وکالت داد؟

با دادن وکالت ویژه به شخص مورد نظر این امر ممکن است. فقط در وکالتنامه باید به صورت صریح موارد مورد به مورد ذکر گردد. با وکالتنامه عمومی امکان انجام کارهای بانکی وجود ندارد.

کلید واژه ها: وکالتوکالتنامهوکالت ویژهوکالتنامه عمومیواریز پولجابجایی پول

آیا با سرمایه گذاری در یکی از شعب بانک خارج از ترکیه امکان اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد؟

خیر. امکان پذیر نمی باشد.

کلید واژه ها: افتتاح حسابشعب بانک

آیا امکان تغییر نوع ارز در حساب شما امکان پذیر است؟

بله، طبق قانون شما باید معادل 500 هزار دلار آمریکا و یا معادل آن را به مدت سه سال در حساب خود نگهداری نمایید. فقط دقت کنید که به دلیل تفاوت قیمت خرید و فروش در سیستم بانکی برای تبدیل باید کمی مابه التفاوت بپردازید.

کلید واژه ها: مکان تغییر نوع ارز در حساب

آیا امکان گرفتن پول بلوکه شده در بانک یا صندوق سرمایه گذاری قبل از دوره سه سال وجود دارد؟

بله، ولی در اینصورت شهروندی شما باطل خواهد شد. 

کلید واژه ها: گرفتن پول بلوکه در بانک

طبق آخرین تغییرات صورت گرفته در قوانین کشور ترکیه آیا می توان با خرید اموال غیرمنقول در ترکیه صاحب شهروندی کشور ترکیه شد یا خیر؟ در این مقاله با استناد به قوانین رسمی اعلام شده به ادارات رسمی به این سوال جواب قطعی بدهیم.

مطابق طبق قانون شهروندی ترکیه (قانون شماره 5901 مصوب 2009) ماده 12 بند b امکان کسب شهروندی ترکیه بصورت "استثنایی" میسر شده است. این قانون به صورت عمومی امکان کسب شهروندی را مشخص کرده است.

در سال 2016 به حالات استثنایی اشاره شده مواردی اضافه شد.  در قانون جدید کسانی که اموال غیرمنقول به ارزش حداقل 1 میلیون دلار خریداری کنند حق کسب شهروندی اعطا شد. در قانون جدید روش "استثنایی" خرید اموال غیرمنقول، سرمایه گذاری، تاسیس شرکت و استخدام افراد ترک و سپرده گذاری نزد بانک های ترک ذکر شده است که موضوع مدنظر ما روش اول یعنی خرید ملک می باشد.

متعاقب این قانون جدید دستورالعملهای مربوطه به ادارات مربوطه اعلام شد. از جمله آنها می توان به دستورالعمل وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص نحوه اجرایی کردن این بند از قانون مربوطه اشاره کرد.

بر اساس این دستورالعمل:

  • برای بهره مندی از مزایای این قانون لازم است که قیمت ملک (به واحد TL) توسط متخصص دارای لیسانس رسمی از SPK (سازمان سرمایه بازار) تایید شده و گزارش رسمی حاضر شود.
  • قیمت مورد نظر بر اساس نرخ روز TL/USD بانک مرکزی ترکیه (نرخ موثر) به دلار تبدیل شده و با مقدار 250 هزار دلار مقایسه می شود.
  • در سند رسمی ملک عبارت " صاحب سند تا سه سال از تاریخ تنظیم سند حق فروش ملک را ندارد" ذکر می شود.

در دستورالعمل بعدی وزارت مسکن و شهرسازی در راستای اجرای این قانون در اواخر 2017 تغییرات زیر اعمال شد:

  • گزارش رسمی مربوط به قیمت ملک حداکثر یک ماه بوده و تا این دوره باید سند تنظیم شود در غیر این صورت باید این گزارش رسمی دوباره تجدید شود.

در نهایت در سپتامبر 2018 مطابق تصمیم جلسه وزیران مبالغ سرمایه گذاری جهت اخذ شهروندی کاهش قابل توجهی پیدا کرد. طبق قوانین جدید اگر تبعه خارجی اموال غیرمنقول به ارزش حداقل 250 هزار دلار خریده (تایید ارزش ملک به عهده وزارت مسکن و شهرسازی است) و در سند ملک قید غیرقابل فروش تا 3 سال ذکر گردد، امکان کسب شهروندی را خواهد داشت.

در این راستا وزارت مسکن و شهرسازی دستوراالعمل های قبلی خود را به روزرسانی کرده است. یکی از تغییرات صورت گرفته آنست که نرخ محاسبه دلار به لیره ترکیه بر اساس نرخ موثر بانک مرکزی و یا نرخ ترکیبی (هر کدام که به نفع خریدار باشد) در روز تنظیم سند ملاک تایید 250 هزار دلار خواهد بود.

مشاهده می شود که قوانین ارایه شده به صورت شفاف دستورالعمل قطعی روند کسب شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه را بیان می کنند. کافی است که به قوانین آشنایی داشته باشید و از متخصصین صاحب نظر در این زمینه بهره بگیرید تا در روند اداری مربوطه موفق باشید.

کلید واژه ها: قانون شهروندی ترکیه 2018قانون خرید ملک در ترکیه 2018

روشهای کلی اخذ شهروندی ترکیه بر اساس آخرین تغییرات در قوانین چیست؟

بر اساس آخرین قوانین و سیاست های دولت ترکیه تنها دو روش کلی برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد (به غیر از ازدواج، تولد نوزاد از همسر ترک و کسب شهروندی از طریق نژاد):

سرمایه گذاری در ترکیه (شامل خرید ملک با ارزش 250 هزار دلار): در عرض 4 الی 6 ماه کارت ملی ترک صادر می شود. نیازی به اقامت در ترکیه ندارد.

خرید ملک با قیمت پایین تر و اقامت پیوسته به مدت 5 سال در ترکیه: در این روش شما حداقل باید 5 سال به صورت ممتد در ترکیه اقامت داشته باشید.

کسب شهروندی با روش خرید خانه با ارزش 250 هزار دلار چقدر طول میکشد تا نهایی شود؟

با توجه به تجربیات شرکت نوین استانبول از سال 2017 که این روش رایج شد، در بهترین حالت 4 ماه طول میکشد تا کارت ملی ترک را دریافت کنید.

کلید واژه ها: مدت زمان لازم شهروندی ترکیه با خرید ملککارهای اداریکیملیکپاسپورت ترکیه

روند اخذ اقامت در ترکیه با خریداری ملک چگونه است؟

آخرین قوانین اقامت در ترکیه 2018 را می توانید از در اینجا مطالعه کنید.

بصورت خلاصه اگر تبعه خارجی اقدام به خرید خانه نماید می تواند با در ترکیه اقامت کند.

اقامت های داده شده معمولا دو تا سه ساله بوده (طبق تجربه ما بستگی به مقدار قیمت خانه خریداری شده دارد، به صورت غیر رسمی اگر زیر 650 هزار لیر ملک خرید نمایید، اقامت های یک و دو ساله داده می شود).

کلید واژه ها: آخرین تغییرات اخذ اقامت ترکیه با خرید ملکترکیهخرید ملک2018اقامت

آیا روش دیگری برای کسب شهروندی ترکیه با مبالغ کمتر از 250 هزار دلار وجود  دارد؟

طبق سیاست های اعلام  شده اداره نفوس و شهروندی اگر کسی اموال غیرمنقول در ترکیه خریداری کند و بصورت پیوسته به مدت 5 سال در ترکیه اقامت داشته باشد (در طول 5 سال حداکثر 180 روز می تواند خارج از ترکیه باشد و یا بدون مدرک اقامت باشد) می تواند پس از آن درخواست شهروندی بدهد. قابل ذکر است که میزان اقامت ارایه شده بستگی به قیمت خانه خریداری شده، استان و غیره دارد و معمولا دو یا سه ساله داده می شود.

کلید واژه ها: اقامت دایم با خرید خانه ترکیهاقامت سه ساله با خرید خانهاقامت پیوسته 5 ساله

مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه در سال 2018 چیست؟

- 4 عدد عکس پرسنلی

-کپی پاسپورت (اعتبار کافی داشته باشد)

- فرم راندو

- بیمه درمانی

- اصل سند ملک

- بیمه زلزله ساختمان

- اخذ مدرک از اداره اسناد و املاک دایر بر نبودن حکم توقیف، اجرا، بدهی مالیاتی ساختمان و اطلاعات دیگر که در برگه سوابق ملک موجود است.

کلید واژه ها: مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیهسند ساختمان2018

برای اخذ اقامت ترکیه به صورت خانوادگی با خرید ملک چگونه باید عمل کرد؟

طبق دستورالعمل های موجود برای اینکار باید اسامی افراد در سند ملک به عنوان صاحبان مشترک ملک ذکر شود (و یا میزان سهم آنها مشخص شود) در اینصورت می توان برای کلیه اعضای خانوار اقامت دریافت کرد.

کلید واژه ها: اخذ اقامت خانوادگی در ترکیه با خرید ملکاقامتخانوادگیترکیهاعضای خانوادهملکسند ملک

 محاسبه قانون 90 روز در 180 روز ترکیه چگونه است؟

جالب توجه اینکه جواب سرراستی در هیچ یک از وب سایتها برای این سوال یافت نمی شود.

این سوال برای کسانی که به تعداد زیاد خروج و ورود به ترکیه دارند، مهم است. علاوه بر این برای کسانی که می خواهند مقدار باقی مانده فانونی از فرصت 90 روز اقامت را محاسبه کنند لازم است.

طبق قانونی که در سال 2012 رسمی شد، بدون داشتن برگه اقامت قانونی در طی 180 روز نمی توانید بیشتر از 90 روز در ترکیه بمانید. برای محاسبه طبق قانون 90 روز در 180 روز می توانید از این ابزار استفاده کنید.

در صفحه اول برنامه زمانی که می خواهید در ترکیه بمانید را وارد کنید. در صفحه دوم، بازه های زمانی که در ترکیه اقامت داشتید- قبل از روز ورود بیان شده در صفحه اول برنامه- وارد کنید. برنامه با مرجع قراردادن روز خروج بیان شده در صفحه اول برنامه و 180 روز قبل آن، مدت زمان را با مقدار 90 روز کنترل می کند. 

کلید واژه ها: قانون 90 روز در 180 روز ترکیهمعافیت ایرانیانویزای ترکیه